Ако Ви е писнало от шума и забързания начин на живот в големия град и искате поне за малко да се насладите на тишина, спокойствие и красотата на природата, значи един уикенд в планината е точно това, от което се нуждаете. Ето списък на нещата, които задължително трябва да вземете със себе си.
прочети ощеGORE-TEX-овото облекло има много добри качества, благодарение на които Вие оставате сухи независимо от времето и атмосферните условия. То е комфортно, водонепроницаемо, не пропуска вятър и „дишащо“, което пречи на запотяването. Освен това от производителя се предлага възможността, ако останете недоволен от изделието да го върнете, като си получите всичките пари /последната възможност е много интересна за българина, но надали важи в българските туристически магазини/
прочети ощеСлънчевите очила са готин аксесоар. Могат стилно да допълнят тоалета ви, да скрият уморени очи или да бъдат бижуто, с което искате да ви забележат. Всеки притежава поне чифт слънчеви очила, а много от нас се суетят пред огледалото, избирайки, кои са най подходящите за днес.
прочети ощеСветовноизвестната марка TNF възниква през 1966 г. Появата на The North Face се свързва с името на Дъглас Томпкинс - заклет привърженик на идеите за опазване на природата и водене на активен начин на живот. Роден е на 20 март 1943 г в гр. Conneaut, Охайо, където не успява да завърши местната гимназия, През 1960 г. се премества в планините на Колорадо, където започва да се занимава с каране на ски, катерене и алпинизъм.
прочети ощеПухените якета и елеци могат да се използват от есента до пролетта и е добре да присъстват в гардероба ни. В студените зимни дни така ще сме добре екипирани в борбата с лошите климатични условия. В помощ влиза зимно пухено яке, което е незаменима придобивка за всеки гардероб през зимния сезон. Пухеното яке e важна част от трислойното зимно обличане като междинен или последен слой, зависи от типа на пухеното яке, а неговите качества го правят идеален избор в студените зимни дни.
прочети още1.Първи слой съставен от термо бельо/ термо блуза или охлаждаща тениска през лятото 2.Втори слой съставен от блуза втори слой, термо суичър, полар или пухено яке 3.Трети слой съставен от технологично водонепромокаемо яке или ски яке
прочети още"Зимната планина е особен звяр, който предизвиква уменията ни на всяко едно ниво. В тази статия ще обърнем внимание на спецификата на спането при ниски температури."
прочети ощеАлпина е създадена през далечната вече 1947 година в Словения, когато няколко уважавани работилници обединили сили под името Ziri Shoe Factory в град Жири. Преименувана само 4 години по-късно, Алпина бързо се превръща в синоним за качество и надеждност и днес произвежда повече от милион и половина чифта обувки на година!
прочети ощеДа сте притежател на хамак почти автоматично ви прави щастлив човек. Имате ли го, значи обичате себе си, успявате да си осигурите достатъчно свободно време и умеете да си създавате уют. Така че, ако още не сте стигнали това ниво, направете го - имайте хамака, който най-много ще отива на душата ви. И кое е най-важното, когато трябва да изберем хамак ?
прочети ощеСлед всяко пътуване, е добре да оставяте спалния си чувал да се проветрява поне 24 часа. За целта трябва да го разгънете напълно и да го оставите да „диша”. Не е добре обаче чувалите да се оставят изложени на пряка слънчева светлина за много продължително време, защото UV-лъчите могат да причинят щети по материята.
прочети ощеDOWN – е линия спални чували, която се характеризира с общ вид пълнеж - пух. Това е висококачествен натурален вид пълнеж, който осигурява необичаен топлинен комфорт и има отлични изолационни свойства. Той има по-малко тегло, по-малък обем и по-дълъг живот – в сравнение със спалните чували със синтетичен пълнеж. Всичко това ги прави перфектни и в най-взискателните климатични условия
прочети още- високи върхове - високо разположени хижи - високо разположени заслони
прочети ощеСчупването на кост може да настъпи след различни видове травми – спортни, домашни, при катастрофи. Счупванията могат да са закрити и открити. При закритите счупвания е нарушена целостта на костта, но не и на кожата. Откритите счупвания се характеризират със сериозна увреда целостта на кожата и краищата на костите са в контакт с външната среда. www.puls.bg
прочети ощеПрекомерното излагане на ултравиолетови лъчи може да причини редица вреди на кожата - от ускоряване на стареенето на кожата до рак. Въпреки всичките ни усилия за защита, включващи слънцезащитни продукти и предпазни аксесоари, често се случва да усетим онова болезнено зачервяване и дискомфорт след дълъг ден на плажа, известно като слънчево изгаряне. В тези случаи, за да потушите дискомфорта, може да опитате някои домашни и натурални средства за лечение на слънчево изгаряне www.framar.bg
прочети ощеВело-къмпингуването e един от най-екологичните начини на пътешествие и поради това се практикува от много приключенци по света. Този вид туризъм предлага не само начин на придвижване между т.А и т. Б, но и възможност да откриеш неочаквани дестинации, да опознаш нови места, култури и светове.
прочети ощеПовечето хора са свикнали да спят вкъщи на тишина, с дебели възглавници на огромен, пухкав матрак. Къмпингуването ви дава възможност да прекарате нощта в някое далечно място и да си починете от луксозните удобства, които ползвате в дома ви. А за да прекарате наистина чудесно, когато сте навън е добре, ако успеете да спите през нощта. Ако сте решили да спите в палатка прочетете тези съвети. Ще са ви от полза!
прочети ощеНедобре подредената раница може да се окаже голяма спънка за един добър преход в планината. Затова, преди да поемем по склоновете, е добре да се научим как да разпределяме багажа си, така че да имаме място за всички необходимо, без то да пречи на изкачването ни.
прочети ощеЗа да могат да задоволят различните телосложения, дейности и условия на времето, производителите предлагат раници в различни дизайни и размери.
прочети ощеКогато искате да си вземете нови туристически обувки, особено ако са първият ви чифт трябва внимателно да изберете спрямо мястото и спорта за които ще ги ползвате. Защото няма вид или марка, която да е универсална и единствена.
прочети ощеОт незапомнени времена древните ловци са били принудени да нощуват на открито, често в студена и недружелюбна среда. Не е ясно кога точно, но заради тези нощувки някой някога за пръв път е изобретил спалния чувал. Няколко души, живели през 19 век, претендират за името „Баща на модерния спален чувал”, но от дистанция на времето е трудно да се каже кой наистина заслужава тази титла.
прочети още-Нямате екипировка за дъжд?! Според мен вие просто сте лоши алпинисти! - Казал някакъв местен на групата руски алпинисти... След като видял смущението им, техният домакин, известен американски алпинист, обяснил: -Вие какво, решихте, че в нашата страна няма глупаци ли?! Според мен това племе населява планетата твърде равномерно....
прочети ощеБекпекингът (от англ. backpack – раница) е вид туризъм, нашумял значително през последните години. Може да бъде описан като самостоятелно организирано, нискобюджетно пътуване. Бекпекърите обикновено са млади хора, с малък бюджет (или просто с приключенски дух), които пътуват с обществен транспорт, пеша или на автостоп, носейки огромна раница на гръб.
прочети ощеЗа да изберем палатка, която най-добре да пасва на нашите нужди, първо трябва да знаем за каква активност ни е нужна: ще се носи ли на гръб, на велосипед, на мотор или в автомобил?
прочети ощеSoft-shell технологията е въведена в производство и употреба още през 80-те, но дори до днес все още се забелязва в голям мащаб недооценяване на качествата и неразбиране на правилната употреба на тези материи в планинарството. А те определено могат много да допринесат към преживяванията ни в планината.
прочети ощеВ опит да направят избора и купуването по-лесни, бяха въведени температурните рейтинги. С това опростяване обаче, не само беше въведена “производителската интерпретация на температурите”, а също така хората бяха избутани встрани от това да разбират добре механиката на работа на спалните чували.
прочети ощеЩе се фокусираме върху трисезонните планинарски обувки. Сферата на тяхното приложение обхваща условията в планината, характерни за късната високопланинска пролет, лятото и до късната есен. Здравата и надеждна конструкция на някои модели ги прави подходящи и за ограничена употреба през зимата. Това са най-често високи и стабилни обувки, хващащи здраво глезена, предпазващи стъпалата от негативни въздействия и имат известна поддържаща функция, спомагайки работата на стъпалото при носенето на тежка раница.
прочети ощеБългарската следа в изкачването на осемхилядниците.
прочети ощеВ Списъка на световното културно и природно наследство на ЮНЕСКО влизат девет български забележителности. Вижте кои са те!
прочети ощеНАЙ-ВИСОКАТА ПЪТЕКА. От вр.Дено до вр. Манчо пътеката минава над 2700 м.н.в. като изкачва 9 от 12-те най-високи рилски върхове (вижте в таблицата). Маршрут: Х.Чакър войвода- вр.Дено- Иречек- Мусала- Близнаците- Маришки чал- Манчо- х.Заврачица- х.Чакър войвода
прочети ощеПешеходен преход в Рила по следния маршрут: Боровец- х."Чакър войвода" - х."Заврачица"- вр.Янчов чал- Казаните- Ушите- Сивричал (Острец)- х."Белмекен"- Вили Костенец
прочети ощеПешеходен преход в Рила по следния маршрут: Зелени преслап- Скакавица- вр.Кабул- вр. Отовица- х.Вазов- вр.Додов-вр.Мальовица- х.Мальовица- ЦПШ- х.Пионерска- Зелени преслап
прочети ощеПешеходен преход в Рила по следния маршрут: Боровец- вр. Шатър- вр.Дено- вр.Иречек- вр.Мусала- вр.Маришки чал- вр.Янчов чал- Казаните- Ушите- Айряндере- х.Венетица- Долна баня.
прочети ощеПешеходен преход в най-красивия дял на Рила- Мальовишкия. С.Говедарци- хижа "Мечит"- Будачки камък- вр.Голям Мечит- заслон "Кобилино бранище"- заслон "Страшното езеро"- вр.Голяма Попова капа- вр.Голям Купен (първенец на дяла)- заслон "БАК"- хижа "Мальовица"- ЦПШ
прочети ощеПешеходен преход в Рила по следния маршрут: х."Чакър войвода"-вр.Шатър- вр.Дено- Сфинкса- вр.Иречек- вр. Малка Мусала- Трионите-вр. Мусала- Преслапа- вр. Малък и Голям Близнак- вр. Маришки чал- вр.Манчо- х."Заврачица"- х."Марица" - Саръгьол- х."Чакър вйвода"
прочети ощеДвудневен пешеходен преход в Рила. Боровец - Ситняково- Чакър войвода- Заврачица- вр. Манчо- вр.Маришки чал- вр.Близнаците- вр.Мусала- лифт Ястребец.
прочети ощеПешеходен преход в Пирин за изкачване на връх Вихрен 2914 м., най-висок в планината.+ преходчето хижа Вихрен- езеро Окото
прочети ощеПешеходен преход в Стара планина по маршрут: Пирдоп- х.Паскал- вр.Паскал- х.Балкански извори- х. Бенковски- х.Вежен- вр.Вежен- Клисура.
прочети ощеПешеходен преход в Стара планина по следния маршрут: с.Габарево- х.Соколна- Танас тепе- вр.Мазалат- Пиргос- М.Кадемлия- Г.Кадемлия- Русалийски проход- Русалиите- Юрушка грамада- Параджика- з.Маринка- вр.Ботев- з.Ботев- х. Левски- х. Балкански рози- х. Хубавец- Карлово
прочети ощеПешеходен преход в Стара планина по маршрут: Шипка-хижа "Узана"- "Хлебна"- хижа "Мазалат"- Пеещи скали- Русалийски проход- хижа "Тъжа"- Кадемлийско пръскало- село Тъжа.
прочети ощеПешеходен преход в Славянка. Село Парил-х."Славянка"-Парилска седловина-Койнар-Голям Царев връх- Гоцев връх. Пътеписът за маршрута е: Планината Славянка- непознатата красавица .
прочети ощеПешеходен преход в Родопите, до най-южната точка на България- вр.Вейката 1463 м. С възможност за снимане на Егейско море.
прочети ощеПреход в Родопите по маршрут: Превала- хижа Перелик- вр.Перелик (подсичане)- вр.Орфей 2188 м.(+ отбивка: х.Ледницата, пещера Ледницата- Гела)- с.Мугла- Чаирски езера- с.Триград- с.Ягодина
прочети ощеПреход в Родопите по маршрут: хижа "Върховръх"- хижа "Модър"(изгоряла)- хижа "Персенк"- Глухи камъни- хижа "Изгрев"- Чепеларе
прочети ощеС. Богдан- х.Средногорец- вр.Богдан (първенец на Средна гора) - Копривщица
прочети ощеСтил: Крос кънтри с елементи на шосейно
прочети ощеСтил: Крос кънтри в пресечен терен. Маршрут със средна трудност. Изискава се по-добра физическа подготовка и здраво, и леко колело. Добре е предварително да е разучен или с качена подробна карта на gps-a. Много разклонения и горски пътища. Насечен терен и много паднали дървета в участъка: Скока- Трионски дол.
прочети ощеСтил: Крос кънтри с елементи на шосейно Приятен, асфалтов маршрут с изкачване след Фазаново
прочети ощеСтил: крос кънтри. ( пеш до Лъвската глава около 2х1,9 км). Лек, обзорен маршрут. Минава през територията на резерват Ропотамо. С красиви гледки към Странджа и Черно море.
прочети ощеСтил: Крос-кънтри. Дължина на маршрута: 62.7 км. Асфалт > 50%. Минава се през вр.Вишеград, най-високия в Сакар, ако ви допуснат военните. Препоръчително каране: през цялата година. Вода: само в селата. Опасност: змии.
прочети ощеДължина на маршрута: 75 км. Само асфалт. Кара се по поречието на р.Дъждовница. Минавата се много села в България и в Сърбия. Може да се мине през митницата само с лична карта. 80% от населението в сръбските села е българско. Препоръчително каране: в сезона на черешите (края на май, началото на юни).
прочети ощеРила, със своя връх Мусала 2925м., е най-високата планина на Балканския полуостров и шестата по височина планина в Европа. По-високи от нея са: Кавказ (връх Елбрус - 5642 м), Алпите (връх Монблан - 4807 м), Сиера Невада (връх Муласен - 3478 м), Пиренеите (връх Ането - 3404 м) и вулканът Етна (3329 м).
прочети ощеПирин, с най-високият си връх Вихрен 2914 м., е втората по височина планина в България. Тя е трета по височина на Балканския полуостров /Рила 2925м., Олимп с Митикас 2918 м./ и осма в Европа. Площта на Пирин е 2585 м2 със средна височина 1033 м. Дължината му е малко над 60 км, а ширината малко над 40 км. На запад граничи с долината на река Струма, на изток с долината на река Места, на север седловината Предела /1142 м./ го отделя от Рила, а на юг Парилската седловина /1170м./ го разграничава от планината Славянка.
прочети ощеСтара планина е третата по височина планина в България. Тя има площ от 11 596,4 км2 и разделя страната на почти две равни части: Северна и Южна България. Планината се простира от запад /устието на р.Тимок/ до нос Емине на изток. Дължината й е 555 км, а ширината от 15 до 50 км. Средната надморска височина е 722 м.
прочети ощеВитоша със своя най-висок връх Черни връх 2290 м. е четвъртата по височина планина у нас. Площта й е 278 км2 и средна надморска височина 1382 м. Има куполообразен релеф. Тя се издига в непосредствена близост до столицата София, което я прави една от най-посещаваните наши планини. Известна е дълбока древност с името си Скомиус /остра планина/
прочети ощеОсогово, със своя най-висок връх Руен 2251 м., е петата по височина планина в България. Тя е най-северната планина от Осогово-Беласишката група. Дължината й е 110 км, а широчината малко над 45 км. като по-голямата й част се намира в БЮР Македония. Велбъждката седловина /1160 м./ отделя планината от Краището, а на юг седловината Черната скала /930 м./ я разделя от планината Влахина.
прочети още" Родопите за България са това, което е Тибет за света!"- deno.bg Родопите са най-голямата планина у нас. Със своя най-висок връх Перелик /2191 м./ те са седмата по височина българска планина, а по площ са на 1-во място. Територията, която обхващат е 14 737 км2 , от които 12 233 км2 /87%/ в България, а останалата част е в Гърция. От запад на изток са дълги около 220-230 км, а от севет на юг са широки 100-120 км. Средната надморска височина е 785 н.
прочети ощеСлавянка, със своя най-висок връх Гоцев връх 2212 м., е шестата по височина планина у нас. По високото й било минава границата ни с Гърция. Популярна е със своето име Али ботуш. В Гърция Славянка се приема за част от Пирин и за това са наречени с общото име Орбелус. Границата й с Пирин преминава през Парилската седловина /1170 м./. На юг от нея, в Гърция, са планините Сенгелска, Шарлия и Черна гора.
прочети ощеБеласица, със своя най-висок връх Радомир 2029 м., е осмата по височина планина в България. Тя е най-южната от Осогово-Беласишката група. Тя е гранична планина между България /20%/, Гърция /45%/ и Македония/35%/. Дължината й от изток на запад е 63 км., а ширината й в източната част е 7-9 км., т.е. тя представлява една висока двукилометрова "стена". Площта й е около 670 км2. На изток граничи с Рупелския пролом на р. Струма, на запад с Костенурската седловина в Македония.
прочети ощеСредна гора е разположена на юг от Стара планина. Може да изглежда като нейната по-малка сестра, но тя е по-възрастна с няколко милиона години. Планината се простира на 285 км от запад на изток. За западна граница се приема Панчаревския пролом на река Искър. По-точно стената на язовир "Панчарево". За източна точка се приема Зайчи връх/Таушан тепе/, който се намира до завоя на Тунджа и е в пределите на античния град Кабиле.
прочети ощеСтранджа се протира на около 10 000 км2, което я прави третата по площ българска планина. По-голямата част от нея се намира в Турция, както й най-високият й връх Махиада 1031 м. У нас най-високата й точка е врх Голямо Градище 709/10 м. над Малко Търново.
прочети още